Kilkanaście lat wstecz stworzenie i zarządzanie stroną internetową było niemożliwe bez wiedzy informatycznej. Dzisiaj dzięki systemom zarządzania treścią – mając podstawową wiedzę można stworzyć i używać własną stronę firmową, blog lub prosty sklep.

Dzięki łatwości wprowadzania i prezentowania treści WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem CMS rozwijanym od ponad 17 lat. Termin CMS jest skrótem od nazwy Content Management System, oznaczającej system zarządzania treścią. Przy pomocy systemu możemy praktycznie bez znajomości programowania zarządzać, stroną firmową, blogiem, portalem lub sklepem internetowym.

WordPress jest rozpowszechniany na licencji Open Source. Zakłada, ona, że każdy jest ogólnie dostępny. Każdy pobierając wersję instalacyjną ma dostęp do serca systemu. Od razu może na własnym komputerze otworzyć pobrane pliki. Poznać i zmodyfikować kod źródłowy WordPress. Dzięki pracy wielu pasjonatów powstają niepowtarzalne motywy graficzne, wtyczki ułatwiające pracę z systemem i aktualizacje bezpieczeństwa. Otwarty kod ułatwia wyszukiwanie i naprawianie błędów, ale jest także jest minusem. Hakerzy tuż po odkryciu błędu wyszukują strony, których oprogramowanie nie zostało zaktualizowane.

Podsumowując dzięki systemowi WordPress możesz bez wiedzy informatycznej:

  • dodawać i usuwać strony internetowe,
  • dodawać grafiki, zdjęcia i tabele,
  • dodawać produkty jeśli prowadzisz sklep,
  • moderować komentarze zamieszczane przez czytelników,
  • założyć konta o różnych uprawnieniach dla współpracowników (administrator, moderator, redaktor),
  • dodawać nowe funkcje dzięki dodatkom nazywanym wtyczkami (czat, formularz kontaktowy, systemy rezerwacji,mapy, galerii zdjęć, fanpage, oceny, opinie, itp.).

Jedyną rzeczą jakiej nie zapewni Ci WordPress to niepowtarzalna treść, która przyciągnie ludzi i którą pokochają czytelnicy.
O stworzenie treści musisz zadbać sam. Lub też zamówić ją u copywritera lub agencji reklamowej, która zakłada Ci stronę. Jest też wiele książek i blogów, które rozwijają umiejętność pisania tekstów poruszających wyobraźnię czytelnika.
Obecnie jeszcze nie jestem mistrzem pióra. Piszę zbyt długimi, złożonymi zdaniami. Odczuwam, że jeszcze brak mi swobody pisania. Czuję się spięty pisząc i czuję tremę na myśl co sobie pomyślisz czytając ten wpis. Lecz liczę, że przez kolejne 99 dni wyzwania poprawię swój styl i zwięzłość wypowiedzi.