Z wielką przyjemnością przeczytałem książkę Twórcza kradzież 10 przykazań kreatywności. Dawno dawno temu postanowiłem założyć bloga. Przyznam się szczerze. Bardzo dawno. Sami sprawdźcie datę pierwszego wpisu. Problemem było dla mnie tworzenie wpisów. O czym by tu napisać. Kogo to zainteresuje. Wszyscy już o tym pisali. Ktoś jeszcze o tym nie wie? Jak znaleźć temat i być oryginalnym. Jak zaskoczyć czymś nowym. Jak być pierwszym, który o tym napisze. Jak urządzić swój warsztat, aby mieć najlepsze wyniki. Chcę teraz podzielić się z Tobą moimi spostrzeżeniami z lektury świeżo przeczytanej książki.

Definicja kradzieży – czy można zostać dobrym złodziejem?

Austin dzieli kradzież na dobrą i złą. Wszyscy będą wytykać Ciebie palcami – kiedy okradniesz jednego autora. Skopiujesz styl pisania, ubierania, malowania. Jednym słowem – zrobisz wierną kopię. Zostaniesz sobowtórem i będziesz lansować się jako autor. Ale kiedy okradniesz kilka osób wszyscy będą zachwyceni. Twórcza kradzież nie jest imitacją. Musisz dodać swoje spojrzenie na poznany temat.

Oryginalność – to mit!

Twórcza kradzież to potwierdza. Wszystko już zostało powiedziane i napisane. Jedni dowiadują się o tym wcześniej. Inni znacznie później. Łatwiej jest uznać coś za nowość jeśli nie znam pierwszej wersji. Codziennie oda do radości – hymn Unii Europejskiej jest dla wielu osób utworem, który słyszą pierwszy raz. Utworem który odkrywają. Trudno wyobrazić sobie jak wiele piosenek z list przebojów jest dobrymi przeróbkami oryginałów. Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności

Przepis na sukces – wyciągaj średnią…

Coś w tym jest że jesteśmy co najwyżej tak dobrzy jak nasze otoczenie. Jeżeli wyciągniesz średnią z dochodów najbliższych znajomych to otrzymasz sumę zbliżoną do własnych zarobków. Przebywanie w środowisku ludzi ambitnych daje nam większą szansę na sukces. No bo skąd mamy wiedzieć, że można lepiej, szybciej, inaczej? Gromadź doświadczenie i dobre pomysły abyś mógł podnosić swoją średnią! Obserwuj najlepszych. Kradnij i dodawaj swoje spojrzenie na temat, który Ciebie zainteresował. Na tym polega twórcza kradzież.

Co zrobić z tremą?

Kiedy robię coś publicznie zawsze martwię się jak zostanę przyjęty. Masz tak samo? Coś co zupełnie jest obce wielu naszym p-osłom. Chciałbym tak jak większość ludzi szybkich i doskonałych efektów. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni przez telewizję. Obserwujemy innych ludzi. Im wszystko wychodzi doskonale. A przy tym wykwintne danie gotują w tempie chińskiej zupki instant. Wolałem nie robić nic niż okazać jakim amatorem jestem w temacie.  Twórcza kradzież i Austin Kleon uświadomił mi że przez dłuższy czas moja praca będzie do bani. Mam systematycznie robić cokolwiek i popełniać błędy. Popełniać jak najwięcej błędów…Wręcz systematycznie popełniać błędy. Bo napisanie jednej strony nie wydaje się być dużym wysiłkiem. Ta jedna strona pisana codziennie złoży się w ciągu roku w książkę lub powieść!

Poznaj 10 przykazań kreatywności.

Oczywiście moja krótka recenzja, a raczej notatka nie wyczerpuje tematu. Ani też nie jest streszczeniem tej ciekawej choć dość krótkiej pozycji. Szczerze zachęcam – przeczytaj, a będziesz zadowolony. Miło będziesz wspominał godzinę którą poświęcisz na lekturę tej książki. I jeszcze nie raz do niej wrócisz. Każdy rozdział zaczyna się oryginalną grafiką wykonaną przez autora. To co zwróciło moją uwagę i jest miłym ukłonem tłumacza w stosunku do czytelników to spolszczenie wszystkich rysunków 🙂 Poznaj dekalog i uprawiaj twórcza kradzież !

  1. Kradnij jak prawdziwy artysta.
  2. Nie odkładaj pracy w oczekiwaniu na czas, kiedy „poznasz” siebie.
  3. Napisz książkę, którą chciałbyś przeczytać.
  4. Używaj rąk.
  5. Poboczne projekty i hobby traktuj jako bezcenne.
  6. Rób fajne rzeczy i dziel się nimi.
  7. Nie jesteś już przypisany do miejsca.
  8. Bądź miły: świat jest małym miasteczkiem.
  9. Bądź nudny: bez tego nie odwalisz roboty.
  10. Kreatywność to redukcja.

Twórcza kradzież pobierz (PDF) fragment

Ebook jak najbardziej wart twego czasu. Pobierz Twórcza kradzież (fragment) i przekonaj się! To tylko 144 lub aż tylko 144 strony, które zmienią Twoje spojrzenie na codzienną twórczą pracę. Zwróć uwagę na oryginalne ilustracje wykonane przez autora. Dla mnie lektura pełnej wersji zajęła zaledwie godzinę. I przyniosła wiele inspiracji.

 

austin-kleon-twórcza kradzież

foto: www.austinkleon.com

Austin Kleon – twórcza kradzież

Austin Kleon jest autorem bestsellerów New York Timesa. Trzech ilustrowanych książek:  Twórcza Kradzież   (Workman, 2012) – czyli manifest kreatywności w erze cyfrowej; Pokaż swoją pracę! (Workman, 2014) przewodnik jak dzielić się twórczością aby zostać odkrytym, oraz  Newspaper Blackout  (Harper Perennial, 2010) zbiór poezji wykonanych przez zakreślanie słów z artykułów prasowych  markerem.

Jego prace zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i przedstawiana na łamach Morning Edition NPR, PBS Newshour, w The New York Times i The Wall Street Journal. New York Magazine nazwał jego książki „genialnymi”. Atlantic nazwał go „jednym z najbardziej interesujących ludzi w Internecie”. New Yorker napisał o jego wierszach „wskrzeszają gazetę, kiedy wszyscy deklaruje, że już nie żyje.” Szkoda, że twórcza kradzież jest jego jedyną książką obecnie przetłumaczoną na język polski.

Austin opowiada o kreatywności w erze cyfrowej dla tak znanych organizacji jak Pixar, Google, SXSW, TEDx i The Economist.

W poprzednich żywotach, pracował jako bibliotekarz, web designer, i copywriter.

 

Twórcza kradzież i Ty

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca to na pewno masz jakieś własne zdanie. Zapraszam Ciebie więc do napisania choć krótkiego komentarza… lub zamówienia książki.