Wszystko co warto wiedzieć o darmowych zdjęciach na bloga

 

Darmowe zdjęcia na bloga zazwyczaj kojarzą mi się z jednym słowem – gniot. Czymś na czym nie można zawiesić oka…

Stare chińskie przysłowie mówi, że jeden obraz jest wart tysiąca słów. Obrazy bardziej zapadają w pamięć i lepiej do nas trafiają niż słowa.

Podobnie kiedy mówisz coś drugiej osobie. Twój wizerunek: gesty, postawa, mimika, ubiór. Mają większy wpływ na odbiór tego co mówisz niż Twoje słowa.

Prawda czy fałsz? Przypomnij sobie ostatnią reklamę pasty do zębów. Czy był tam aktor w białym fartuchu? Tak był tam na pewno. Bo to obraz człowieka, którego kojarzysz z profesjonalistą.

Kiedy widzisz wpis na blogu, stronę internetową, książkę, artykuł w gazecie. To zapewne pierwszą rzeczą, która wzbudza Twoje zainteresowanie tuż po tytule jest zdjęcie, obraz, fotografia, rysunek. Dobrze dobrany obraz daje lepszy efekt niż słowa, którymi trzeba opisać produkt. Patrzysz i resztę dopowiadasz sobie sam. Zgodnie ze swoją wyobraźnią i oczekiwaniami.

Czy to prawda, że jednak można znaleźć ciekawe darmowe zdjęcia, którymi zachwycą się goście Twojej witryny internetowej?

Zawsze myślałem, że jeśli jest to możliwe to będzie zbyt pracochłonne. Okazuje się, że jest jednak inaczej. Zapraszam Ciebie przeczytaj i skorzystaj ze źródeł, które sprawdziłem osobiście.

Darmowe zdjęcia na stronę www – skąd je wziąć?

Do stworzenia wpisu, strony internetowej, reklamy – potrzebujesz zdjęć, grafik, obrazów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę obrazów darmowe zdjęcia dowolną frazę. Od razu masz dostępne tysiące zdjęć i ilustracji na wyciągnięcie ręki. Wystarczy skopiować zdjęcie i umieścić na swojej stronie. STOP, STOP nie rób tego żartowałem!

Masz dużą szansę że trafisz na obraz chroniony prawami autorskimi. Zamiast zarobić na wpisie lub po prostu frajdy z blogowania możesz otrzymać nieprzyjazne pismo od prawnika. Ale przede wszystkim jest to nie fair w stosunku do autora.

Czy chcesz aby Twój szef na takiej samej zasadzie przypisał sobie zasługi za Twoją pracę i dodatkowo nie zapłacił pensji? Ale skąd wziąć ciekawe darmowe zdjęcia na stronę www lub bloga?

Prawa autorskie do zdjęć.

Wszystkie zdjęcia i grafiki jakie znajdziesz w internecie objęte są prawem autorskim. Możemy je podzielić na trzy grupy:

  1. – wszystkie prawa zastrzeżone: bez licencji od autora nie możesz wykorzystać prac,
  2. – pewne prawa zastrzeżone: autor zgadza się na nieodpłatne korzystanie z jego prac jeśli spełnisz proste warunki.
  3. – wszystkie prawa dozwolone (CC0) – twórca zrzeka się praw do swego działa w maksymalnym dozwolonym dla danego kraju zakresie. Zdjęcie może być swobodnie kopiowane, rozpowszechniane, modyfikowane także do celów komercyjnych. Nawet bez podania wzmianki o autorze.

Creative Commons Atribution – jasne zasady.

Dzięki amerykańskiej organizacji non-profit Creative Commons możemy wykorzystać darmowe zdjęcia tak jak zezwala autor zdjęcia. Licencja Creative Commons zapewnia twórcom ochronę ich praw. Ale także pozwala jak największej liczbie odbiorców korzystać z ich prac.

Na licencję Creative Commons składają się kombinacje czterech elementów:
– (BY) uznanie autorstwa: czyli koniecznie wskazanie źródła materiałów.
– (NC) użycie niekomercyjne: jeśli zarabiasz na blogu wykorzystanie pliku odpada.
– (SA) rozpowszechnianie na tych samych warunkach: możesz kopiować i zmieniać pod warunkiem udostępniania wykonanej pracy, produktu – dalej na takiej samej licencji oryginał,
– (ND) bez utworów zależnych: modyfikacje i przeróbki zabronione.

Ze względu na zdecydowanie komercyjne użycie interesują nas obrazki z licencjami: BY, BY-SA, oraz BY-ND. W każdym wypadku należy wskazać autora i podać link do źródła

Kiedy będziesz wyszukiwać zdjęcia wystarczy zawęzić wyniki do licencji Creative Commons i dodatkowo zaznaczyć opcję wykorzystanie komercyjne.

Darmowe banki zdjęć i grafik.

W niektórych bankach zdjęć wyniki jakie otrzymasz będą podzielone na część premium i free. Jest to sposób aby zachęcić Ciebie do kupienia płatnych plików. Darmowe zdjęcia będą otoczone płatnymi wynikami. Jest to zwykle pierwszy lub ostatni rząd zdjęć.

Trzeba przyznać, że jakość zdjęć płatnych bije na głowę darmowe. Zwłaszcza, kiedy są wyświetlane obok siebie w wynikach wyszukiwania. Ale jest to świetna alternatywa jeśli masz mały budżet i dużo czasu. Wyszukanie bowiem ciekawej grafiki wśród darmowych zajmuje więcej czasu. Zdjęcie z papugą jakie widzisz na górze strony wybierałem prawie godzinę czasu – drugim uchem słuchając webinaru dla partnerów Złotych Myśli.

W sieci znajdziesz wiele darmowych banków zdjęć. Zestawienie, które znajdziesz poniżej być może uznasz za nie kompletne. Ponieważ pominąłem strony, które mają małe bazy darmowych zdjęć i grafik na bloga lub stronę www. Zostały za to strony ze zdjęciami dobrej jakości nawet jeśli ich było mało. Miały zamiast tego jasno opisane zasady na jakich można korzystać ze zdjęć. Zapraszam Ciebie do lektury i komentowania. A Ty skąd bierzesz darmowe zdjęcia i grafiki na stronę www?

 

Google Images

Google pics wyszykiwarka darmowych grafik

 

Zwróć uwagę na zakładkę (1) narzędzia wyszukiwania. Wybierz w prawach do użytkowania opcje (2)  do ponownego wykorzystania. W Google możesz dodatkowo wybrać: wielkość, kolor, typ: (zdjęcie, grafika, clipart, animacja) i czas powstania pliku.

 

Flickr.com

Flickr ogromny wybór darmowych zdjęć


Podobnie jak w Google warto od razu wybrać rodzaj licencji (2). Możesz też zmienić zakres wyszukiwania na zdjęcia ostatnio dodane, oraz… interesujące cokolwiek to miało by znaczyć. Chociaż najlepsze wyniki dawała dla mnie opcja (1) relevant – czyli pasujące. Dodatkowo możesz wyszukiwać wśród zdjęć znajomych. Darmowe zdjęcia są kreatywne i bardzo dobrej jakości. Na pewno nie powstydzisz się ich na blogu.

 

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons bogaty zbiór zdjęć

 

Tu każdy plik możesz skopiować, wykorzystywać, modyfikować jeśli podasz źródło, autora i zachowasz tą samą licencję. Ogromny wybór zdjęć dobrej jakości, choć utrzymanych w sztywnym stylu. A`la podręcznik z geografii. Wszak to encyklopedia 🙂

 

Foter

Foter wyszukiwarka darmowych zdjęć

 

Warto zawęzić wyniki do potrzebnych celów czyli Commercial Use (1) i wybrać opcję prezentacji: ostatnie, powiązane, interesujące.  Foter używa API Flickr choć nie jest związany z Flickr-em w żaden sposób. Przeglądanie wyników dla mnie jest zdecydowanie wygodniejsze niż w oryginalnym serwisie za sprawą miniaturek. Jeżeli potrzebujesz znaleźć darmowe zdjęcia to serwis będzie prawdopodobnie najłatwiejszy dla Ciebie w obsłudze.

 

Freeimages

freeimages darmowe grafiki na bloga

 

Tutaj darmowe zdjęcia sąsiadują na dole i górze z wynikami premium. Różnica profesjonalne vs. darmowe dosłownie bije po oczach. Ale przy odrobinie cierpliwości znajdziesz darmowy odpowiednik! Strona ma w zbiorach ponad 350 tysięcy darmowych zdjęć.

 

Pixabay

Pixabay darmowa galeria zdjęć na bloga

 

Zdjęcia na tej stronie mają status CC0. Zdjęć ze strony można używać w celach komercyjnych, modyfikować, nawet bez wzmianki o autorze. Na chwilę obecną zdjęcia publikuje tam ponad 9000 autorów. Serwis w sympatyczny sposób zachęca do wsparcia serwisu małą darowizną. Pierwsza linia wyników wyszukiwania to miniaturki pasujących płatnych zdjęć.

Freerangestock

Freerange zbiór darmowych zdjęć na blogaq

 

W serwisie do pobrania zdjęć wymagana jest rejestracja.  Przed pobraniem pliku wyskakuje okno zachęcające do podziękowania autorowi za pracę udostępniając pobierane zdjęcie na  Facebooku, Twiterze lub Google+ . Możesz też kliknąć „Download with no comments” w dolnym rogu okienka i swobodnie pobrać plik.  Interfejs daleki jest od współczesnych wzorców użyteczności. Freerangestock stawia sobie jako cel aby zapewnić darmowe zdjęcia o dobrej jakości do użytku komercyjnego i nie tylko. Autorzy zdjęć zarabiają na reklamach Google jako partnerzy serwisu.

 

Unsplash

Unsplash darmowe zdjęcia w dobrej jakości na bloga

 

Unsplash to mała galeria zdjęć w dużych rozdzielczościach. Są tu głównie krajobrazy i przedmioty.  Zdjęcia są na licencji CC0. Co oznacza, że możesz je kopiować, zmieniać, rozpowszechniać nawet do celów komercyjnych bez pytania o zgodę autora.  Wybór nie jest zbyt duży. Najwygodniej zdjęcia przeglądać klikając link archiwum.

Po rejestracji w serwisie autorzy poinformują Ciebie kiedy dodadzą nowe darmowe zdjęcia.

 

Kaboompics

Kaboom free pictures

 

KaboomPics to zbiór dobrej jakości zdjęć do wykorzystania zupełnie za darmo na blogu, firmowej stronie internetowej,  czy też w social media. Możesz zrobić wszystko z wyjątkiem odsprzedaży zdjęć. Miło wspomnieć, że strona jest prowadzona przez polskich autorów!

Darmowe zdjęcia – wykluczenie odpowiedzialności  !!!

Pamiętaj, że znajdą się ludzie, którzy będą chcieli zabłysnąć chwaląc się cudzym zdjęciem. Lub cudze zdjęcie wrzucą do własnej galerii, aby rozbudować album z wakacji. Co prawda nigdy nie słyszałem o głośnej sprawie o naruszenie praw do zdjęć w internecie. No może poza hot linkowaniem. Wtedy właściciel zdjęć podmienił linki. Dzięki temu w miejscu “pożyczonych zdjęć pojawiła się informacja, że zostały skradzione.

Zawsze musisz mieć na uwadze to, że żaden serwis nie bierze na siebie odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich i nie może zagwarantować legalności obrazów zapisanych w systemie. W tysiącach przesyłanych dziennie zdjęć jest to po prostu nie możliwe.

Korzystasz z witryn i zdjęć na własne ryzyko 🙂 Treść ostrzeżeń w takim stylu znalazłem min. na Pixabay i Freeimages.

Warto też wiedzieć, że wizerunek modela jest jego dobrem osobistym. Dlatego nie możesz wykorzystać zdjęć aby obrażać, kompromitować i poniżać osoby przedstawione na zdjęciach. Wizerunek jest dodatkowo chroniony przepisami prawa cywilnego niezależnie od licencji w jaki sposób możesz wykorzystać fotografię. Podobnie logo i produkty które mogą znaleźć się na zdjęciu są własnością posiadaczy tych znaków i patentów.

Skoro duże serwisy korzystają z takich zapisów. To także ja  jako osoba, która nie jest prawnikiem nie wezmę na siebie odpowiedzialności jak wykorzystasz i zrozumiesz porady zawarte w tym wpisie. Ze zdjęciami jest tak jak ze wszystkim co możesz znaleźć w sieci. Zachowaj rozwagę i zdrowy rozsądek 🙂

A Ty jak radzisz sobie ze zdobywaniem zdjęć na bloga? Będę wdzięczny jeśli zamieścisz komentarz poniżej. Z jakich stron pobierasz darmowe zdjęcia?

Zdjęcie Rainbow Lorikeet (Explored): Some rights reserved by Marc Dalmulder